Historie skákání na lyžích na Krásné Vyhlídce v Oseku!

V poválečných letech, kdy vznikl Sokol v Oseku, byl lyžařskými nadšenci postaven dřevěný skokanský můstek na místě současného velkého můstku K40. Skákalo se na něm okolo 20 m. Toto se datuje do roku 1947. Na tomto můstku trénovala osecká mládež v této době závodící ve sdruženém závodě až do roku 1967. Můstek spolu s přilehlým běžeckým kolečkem byl postupně vylepšován a dokonce osvětlen. V roce 1967 byl můstek zvětšen a zrekonstruován na modernější profil. Vybudována byla ocelová nájezdová věž. Parametry můstku byly P30 (normový bod) a K 39 (kritický bod). Byl nově osvětlen výbojkovým osvětlením. Můstek sloužil v zimním režimu pro trénink ve všedních dnech v týdnu a tím se výrazně zvýšila výkonost oseckých skokanů a sdruženářů, z nichž se někteří dostali i do výkonnostní špičky a k medailovým umístěním v rámci republiky.

Významnou etapou historie skákání v Oseku bylo založení skokanského oddílu Rudolfa Höhnla v lednu 1974, který jako tehdejší kapitán reprezentace převzal patronát nad oddílem chlapců. V létě tohoto roku při soustředění a závodech na Liberecku se podařilo získat za pomoc oseckých chlapců na rekonstrukci umělého povrchu na můstku ve Vratislavicích vyřazovanou umělou hmotu, která se položila na osecký můstek. Ještě v podzimních měsících za vydatné pomoci patronátních hornických kolektivů z dolu Gottvald v Hrdlovce se podařilo v Oseku otevřít první skokanský můstek s umělým povrchem v Krušných horách. Dne 1.6.1975 v rámci oslav Mezinárodního dne dětí se uskutečnil I. ročník  závodu „ O Hornický kahan“. Jako republikový závod s mezinárodní účastí závodníků z družebních oddílů tehdejší NDR a klubů z celé ČR se konal každý rok až do roku 1987. Velmi populární závod byl zvláště soutěží družstev o putovní hornický kahan, který vždy zapálený předával známý hornický předák Graif. Tyto závody byly zajímavé i účastí známých osobností politických i sportovních. Besedy se skokany z reprezentačních družstev a jejich trenéry se těšily velké pozornosti sportovní veřejnosti a mládeže vždy v předvečer závodů. Ve startovním poli malých skokanů z významných skokanských center se objevovali pozdější světoznámí medailisté se ZOH a MS.    

Další historické události stručně.

1978 za finanční pomoci MěNV v Oseku byla na skokanský můstek položena nová hmota čs. výroby a vybudován nájezd P20

1983 byl pro tréninky začátečníků vybudován můstek P10

1988 postaven lyž. vlek a osvětlení můstků a sjezdovky

1990 vznik samostatného Lyžařského klubu

1999 rekonstrukce bývalé vodárny na klubovnu a nová lávka přes potok

2000 nákup sněžného skútru na úpravu svahu a turistických tras

2004 oprava podlah a povrchů skokanských můstků

2005 rozvody vody a elektřiny na zasněžování

2007 pořízení výkonného sněhového děla

2011 oprava povrchu tréninkového můstku K 10

2012 založení nového závodního družstva předžáků

2014 rekonstrukce tréninkového můstku na K 13 a položení novějšího umělého povrchu

2015 vybudování minimůstku K6 pro předškoláky

2016 nákup použité finské umělé hmoty z Rakouska

2017 položení umělého povrchu na společné doskočiště K30 a K40

2017 vybudování nové nájezdové věže K30

2018 rekonstrukce 50 let staré nájezdové věže K40

Poslední 4 roky se intenzivní budování skokanského areálu odehrálo bez jakékoliv podpory státu a samosprávy a plné režii Lyžařského klubu a z prostředků rodinných a za přispění přátel a příznivců.

V roce 2017 byla po 30 letech obnovena tradice pořádání závodů na umělém povrchu na můstcích K6,K13,K30.

V roce 2018 byl upořádán 2. Ročník obnovených závodů už v plném rozsahu na všech obnovených můstcích K6,K13,K30,a K40 včetně závodů v běhu do severské kombinace. Pro zimní provoz můstků máme k dispozici sněhové dělo Sufag, rozvody vody včetně zásobní studně a lyžařského vleku. Chybí nám podkladní zádržné sítě. Zasněžení můstků z finančních důvodů neprovádíme. 

Jiří Černý st. 

Když před více než třiceti lety skončily v Oseku u Litvínova tradiční závody O Hornický kahan, na místní skokanský areál se snesl soumrak. To se ale nyní opět mění a místní klub i areál bojuje o obnovení zašlé slávy. Obrovskou zásluhu na tom má především rodina Černých, která se výraznou měrou podílí na renovaci celého areálu.

S opravami a rekonstrukcí oseckého skokanského areálu se začalo téměř před 20 lety. Postupná modernizace skokanských můstků, doskočišť i veškerého zázemí byla především zásluhou Jiřího Černého staršího, který stál už v roce 1990 u vzniku samostatného lyžařského klubu v Oseku.

V posledních čtyřech letech přitom budování skokanského areálu postrádalo veškerou podporu státu. V plné režii místního klubu se však pokračovalo dál a z prostředků rodiny Černých, kterým pomáhaly rovněž příspěvky přátel a skokanských příznivců, se podařilo dokonce zrekonstruovat 50 let starý můstek s konstrukčním bodem 40 metrů.

Ten se stal chloubou celého areálu, kterému dominuje společně s můstkem o deset metrů menším, s nímž má stejné doskočiště s umělým povrchem. Staronový můstek K40 je prozatím poslední úpravou, která v Oseku proběhla. V roce 2017 byla rovněž vybudována nová nájezdová věž na menším můstku.

Obnovená tradice

Když v roce 2018 obnovil klub pořádání závodu O Hornický kahan, skákalo se ještě pouze na můstcích K6, K13 a K30. V září roku 2019 se ovšem poprvé do akce dostal také nový můstek K40, na kterém skákaly dorostenky a chlapci do 14 let.

A byla to velká sláva. Do Oseku se sjelo více než 100 talentovaných mladých skokanů, kteří zápolili celkem v osmi kategoriích. Nejmladšímu účastníkovi závodů byly přitom pouhé čtyři roky.

Historie skoků na lyžích v Oseku u Litvínova se píše do prvních poválečných let. V roce 1947 byl na místě současného velkého můstku K40 vybudován první dřevěný můstek. V roce 1967 byl původní můstek zrekonstruován a o sedm let později zde byl založen skokanský oddíl Rudolfa Höhnla.

V červnu 1975 se v rámci oslav Mezinárodního dne dětí konal historicky první ročník závodu O Hornický kahan, který se skákal až do roku 1987. V roce 2018 se po dlouhých třiceti letech tradice tohoto zápolení mladých nadějí v Oseku obnovila.